اطلاعات کلیدی در مورد دستگاه میوه خشک کن

اگه به دنبال خرید میوه خشک کن هستید که بهترین بهره وری را داشته باشد باید اطلاعات کلیدی در مورد آن را بدانید در این پست نکات ریز و مهم آن را به طور کامل بررسی می کنیم.

تولید انواع میوه خشک

خشک کن میوه چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه نکات مهم قبل از خرید خشک کن میوه را بررسی کنیم باید بدانید این دستگاه چگونه کار می کند.

نحوه کار: وقتی که سینی های میوه درون دستگاه قرار گرفت، دستگاه را روشن می کنیم، مبدل های گرمایی فعال شده و هوای گرم توسط یک فن به گردش در می آید و از روی سینی ها عبور می کند و طبق زمان داده شده (زمان خشک شدن برای هر میوه متفاوت است) میوه ها خشک شده و می توان آنها را بسته بندی نمود. مواردی همچون دما و رطوبت در دستگاه های خشک کن قابل تنظیم می باشد.

 

مطالعه بیشتر : 

خشک کن پیاز 

خشک کن کشک 

خشک کن گوشت 

 

بررسی مکانیزم هوای گرم

از تولید کننده بخواهید سیستم قرارگیری فن ها را به شما نشان دهند، وقتی گرما از پشت فن وارد دستگاه شود، این گرما به مرور زمان به موتور فن آسیب زده و باعث افزایش اصطحلاک آن می شود.

پس باید دقت کنید که فن قبل از مبدل گرمایی قرار بگیرد.

قرارگیری صحیح فن دستگاه

گردش هوای یکنواخت

وقتی که طبقات یک خشک کن پر می شود مطمئنا انتظار داریم تمام طبقات به صورت کاملا یکنواخت خشک شوند و این مهم زمانی اتفاقل می افتد که گردش هوا به صورت مساوی بین تمامی طبقات تقسیم شود.

هنگام خرید خشک کن میوه حتما به این مهم توجه کنید چون زمانی که یکنواختی نباشد شاید مجبور شوید با کمتر از 50 درصد ظرفیت کار کنید و این نقص باعث افزایش اصطحلاک، درگیری بیشتر نیروی کار و بازدهی کمتر دستگاه خواهد شد.

یکسان بود میزان هوای گرم به خشک کن

استفاده از عایق مناسب

عایق مناسب گرمایی باعث می شود میزان مصرف انرژی کاهش پیدا کرده و بازدهی خشک کن افزایش یابد. معمولا در خشک کن میوه از عایق پشم سنگ با تراکم بالا و یا فوم های تزریقی استفاده می شود.

باید دقت کنید عایق حرارتی پشم سنگ در صورتی که با تراکم پایین استفاده شده و مهار نشود بعد از مدتی نشست کرده و کارایی خود را از دست می دهد.

فوم تزریقی عایق دستگاه خشک کن
پشم سنگ عایق مناسب خشک کن

استفاده از قطعات صنعتی با کیفیت 

هنگام تحقیق برای خرید یک خشک کن مناسب دقت کنید تا تولید کننده از قطعات صنعتی با کیفیت استفاده کرده باشد، قطعاتی همچون فن، تابلو برق،سیستم گرمایشی، پایه ها، دستگیره و… را کامل بررسی کنید.

شاید با یک نگاه متوجه صنعتی بودن و کیفیت بالای هر قطعه نشوید ولی مطمئنا با یک بررسی جزئی بین چند تولید کننده و قطعات مورد استفاده آن ها در دستگاه به این موضوع پی خواهید برد.
توجه: دوستان شاید بتوانید یک خشک کن با قطعات معمولی و با قیمت پایین تهیه کنید ولی مطمئن باشید نمی توانید بازدهی خوبی را داشته باشید و در کوتاه مدت شامل هزینه های اصطحلاک خواهید شد.

انتخاب بهترین خشک کن میوه

بعد از بررسی موارد بالا که مربوط به تولید کننده می شود حالا زمان انتخاب بهترین خشک کن از نظر نوع میوه و ظرفیت آن است.
شما باید چشم انداز کاری خود را در نظر بگیرید به عنوان مثال اگر چیپس میوه در حد مصرف خانگی مد نظرتان هست باید از مدل خانگی استفاده کنید و مدل صنعتی کاربرد ندارد چون ظرفیت بالایی داشته و نیازمند کارگاه کوچکی هستید، یا وقتی بخواهید سبزی خشک تولید کنید مدل نواری توصیه می شود.

دستگاه های خشک کن در مدل های خانگی، کارگاهی، نیمه صنعتی، صنعتی، نواری و تونلی تولید می شود که شما با توجه به چشم انداز مد نظرتان می توانید از هر کدام از آنها بهره برید.

ویدیو معرفی میوه خشک کن خانگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.